Placówka rozpoczęła działalność w 1950 r.
Na ten cel wyremontowano budynek przy ul. Dworcowej 10 z końca XIX wieku.
W okresie międzywojennym mieścił się tam zajazd z restauracją oraz sala ze sceną, na której odbywały się świąteczne zabawy. Po remoncie powstała w nim sala kinowa oraz świetlica.
Pierwszym kierownikiem kina został Tadeusz Balicki. Filmy wyświetlane były 2 razy w tygodniu. W sali kinowej odbywały się spotkania i prelekcje, uroczyste akademie.
W 1957 r. Centralny Zarząd Kin w Warszawie zezwolił na codzienną projekcję filmów. Gruntowny remont budynku pozwolił na przygotowanie nowej sali kinowej z 243 miejscami. Przygotowano kasę i poczekalnię z bufetem. Zainstalowano aparaturę projekcyjną w specjalnie przygotowanym na ten cel zapleczu. Po kapitalnym remoncie kino oddano do użytki 1 maja 1963 r. Wówczas otrzymało nazwę „Zenit”.
Od 1 września 1963 r. kierownikiem kina został Placyd Daszkiewicz. Rocznie odbywało się około 440 projekcji filmowych, które miały około 21 000 widzów.
26 kwietnia 1984 r. kierownikiem kina oraz kinooperatorem został Andrzej Daszkiewicz.
W 1985 r. kino otrzymało nową aparaturę projekcyjną. W pomieszczeniach kina urządzono galerię.
W 1990 r. Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Gdańsku planowało zlikwidować kino „Zenit” w Młynarach. Wówczas władze miasta podjęły decyzję włączenia kina w skład Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. W sali kinowej oprócz projekcji filmowych organizowane były koncerty, spektakle, przedstawienia, działalność kulturalno-rozrywkowa. Odbywały się próby zespołów muzycznych oraz tańca nowoczesnego.
To już historia. Otwarte w sobotę 11 stycznia 2025 roku po remoncie kino burmistrz Młynar nazywa skokiem w dwudziesty pierwszy wiek.
Nadal będą się tutaj odbywały koncerty, występy, spektakle i przedstawienia. W sposób szczególny nastąpi reaktywacja kina, a także współpraca z placówkami oświatowymi w zakresie edukacji filmowej. Kino Zenit przy Ośrodku Kultury w Młynarach planuje upowszechnianie i wspieranie wartościowej sztuki filmowej zarówno dla młodego widza jak również dla starszych odbiorców. Repertuar familijny, dla dorosłych oraz Poranki dla dzieci.