Mapa województwa Warmińsko-Mazurskiego
Miasto i Gmina Młynary położone są w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego na skraju Wzniesienia Elbląskiego i Równiny Warmińskiej. Gmina Młynary to gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim. Siedziba gminy to Młynary.
Gmina Młynary graniczy :
- od zachodu - z gminą Milejewo
- od północnego zachodu - z gminą Tolkmicko
- od północy - z gminą Frombork
- od północnego wschodu - z gminą Płoskinia
- od wschodu - z gminą Wilczęta
- od południa - z gminą Pasłęk
W skład Gminy wchodzi 29 miejscowości, które tworzą 19 sołectw . Na ogólnej powierzchni 15 709 ha zamieszkuje 4569 osób, w tym w mieście Młynary 1817 osoby (dane na 2016 r.).
Mapa sołectw w Gminie Młynary
W obszarze wiejskim dominująca funkcją jest rolnictwo, z dość dużym udziałem rolnictwa indywidualnego.
Miasto Młynary posiada bezpośrednie drogowe połączenia komunikacyjne z Elblągiem, Braniewem, Fromborkiem, Pasłękiem i Ornetą, zaś obok miasta przebiega linia kolejowa Elbląg-Braniewo-Kaliningrad. Historycznie gmina zajmuje teren dawnej ziemi pruskiej zwanej Pogezanią, ściślej jej górna część zwaną od czasów krzyżackich Oberland, tj. Pogórze. Większa część obszaru gminy leży w strefie ochrony krajobrazu kulturowego oraz w strefie ekologicznego systemu obszarów chronionych województwa warmińsko- mazurskiego. Według danych z roku 2002r gmina Młynary ma obszar 157,09 km2, w tym:
- użytki rolne: 54%
- użytki leśne: 37%
Gmina stanowi 10,98% powierzchni powiatu. Miasto Młynary zajmuje powierzchnię 276 ha.
Według historii gmina Młynary zajmuje teren dawnej ziemi pruskiej - Pogezanii, a dokładniej jej górnej części zwanej od czasów krzyżackich Oberland, tj. Pogórze. Większa część obszaru gminy leży w strefie ochrony krajobrazu kulturowego oraz ekologicznego systemu obszarów chronionych województwa warmińsko-mazurskiego. Gmina Młynary jest gminą miejsko-wiejską. Powierzchnia gminy obejmuje ok. 157,09 km2, z czego miasto stanowi 2,76 km2. Gminę zamieszkuje 4600 osób, w tym w mieście Młynary 1815 osób. Młynary i okolice są otoczone licznymi łąkami i lasami. Na terenie gminy przeważają obszary przeznaczone do użytku rolnego (ok. 54%), drugą pod względem wielkości powierzchnię zajmują tereny leśne (ok. 38% powierzchni gminy). Przez Młynary przepływa rzeka Bauda. Miasto Młynary posiada bezpośrednie drogowe połączenia komunikacyjne z Elblągiem, Braniewem, Fromborkiem, Pasłękiem i Ornetą. Obok miasta przebiega linia kolejowa Elbląg-Braniewo-Kaliningrad. W ciągu ostatnich lat Gmina Młynary zrealizowała szereg inwestycji infrastrukturalnych poprawiających jakość życia mieszkańców, sięgając przy tym po dofinansowania krajowe i unijne. Do najważniejszych inwestycji w infrastrukturę drogową można zaliczyć wykonanie w 2015 r. w porozumieniu z Powiatem Elbląskim i Nadleśnictwem Elbląg nowej nawierzchni asfaltowej na długości 400 mb drogi prowadzącej do wsi Karszewo, przebudowę mostu w miejscowości Zastawno (2015 r.), przebudowę przepustu w miejscowości Młynarska Wola (2016 r.), wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej w porozumieniu z Powiatem Elbląskim na ulicach: Kościelnej, Chopina i Paderewskiego w mieście Młynary (2016 r.), budowę przy ul. Kościelnej parkingu o powierzchni 975 m2 oraz przebudowę drogi. Gmina Młynary prowadzi aktywną współpracę z partnerami zagranicznymi, realizując działania transnarodowe. W 2012 r. podpisano umowę współpracy z niemiecką gminą Brokdorf. W ramach współpracy odbywały się dwustronne wizyty studyjne i wymiany m.in. drużyn sportowych. W grudniu 2015 r. władze Gminy Młynary podpisały list intencyjny o współpracy z miastem Ladushkin położonym w Obwodzie Kaliningradzkim. Współpraca zaowocowała podpisaniem w listopadzie 2016 r. umowy partnerskiej. Od tego czasu kontynuowana jest wymiana doświadczeń, a także wymiana kulturowa i społeczna, w tym m.in. wymiana uczniów pomiędzy jednostkami oświaty. Priorytetem dla władz Gminy Młynary są mieszkańcy. Gmina konsekwentnie realizuje swoje cele strategiczne, w tym uspołecznienie procesów zarządzania mieniem publicznym. W 2016 r. po raz pierwszy został wdrożony Fundusz Sołecki. W budżecie gminy na 2016 r. wyodrębniono środki w wysokości 279 240,52 zł, o których przeznaczeniu decydowali mieszkańcy poszczególnych sołectw. Wśród mieszkańców gminy fundusz cieszy się popularnością, a sama inicjatywa okazała się być dużym sukcesem.
Dane statystyczne:
Gospodarka:
Prywatna działalność gospodarcza prowadzona na terenie Gminy Młynary koncentruje się głównie na: rolnictwie, leśnictwie, przemyśle, budownictwie - 284 podmiotów gospodarczych. W Gminie dominują przedsiębiorstwa mikro (zatrudniające do 10 osób) - 271, przedsiębiorstwa małe (zatrudniające od 11 do 50 osób) to 11 podmiotów; duże podmioty są tylko 2.
Sektory gospodarki z największym potencjałem:
- Rolnictwo
- Rolnictwo ekologiczne
- Turystyka
Wykaz najważniejszych przedsiębiorstw działających na terenie gminy Młynary:
- Spółdzielnia Mleczarska SPOMLEK, Radzyń Podlaski, Oddział Młynary
- ENERGO Sp. z o.o. Oddział Młynary
- Zakład Produkcji Tektury i Opakowań Arkadiusz Cebula w Młynarach
- Zakład Tartaczny DREWMET Kraskowo
- Zakład Tartaczny w Sąpach
- Piekarnia Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Młynarach
Infrastruktura techniczna terenów inwestycyjnych:
Tereny inwestycyjne Gminy Młynary położone są w mieście Młynary, skomunikowane z drogą wojewódzką, w bliskiej odległości od drogi ekspresowej, przy bocznicy kolejowej, 30 km od Elbląga i Braniewa. Dobrze rozwinięta infrastruktura wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna, internet.
Rynek pracy:
Liczba osób pracujących: w powiecie 8823, w gminie Młynary 588.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w powiecie wynosi 3 800,00 zł
- Bezrobotni zarejestrowani: w powiecie 4127, w gminie 279.
- Udział bezrobotnych zarejestrowanych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym: - 9,7% w gminie.
- Stopa bezrobocie rejestrowanego w powiecie – 20,8%.
Edukacja:
Na terenie miasta i gminy Młynary funkcjonują samorządowe placówki oświatowe tj.
- Przedszkole w Młynarach,
- Zespół Szkół w Młynarach,
- Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Młynarach,
- Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynarach,
-
Szkoła Podstawowa w Błudowie.
Instytucje wspierające inwestora
-
Polska Agencja Inwestycji i Handlu
http://www.paih.gov.pl/pl -
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna
http://www.wmsse.com.pl/ -
Warmińsko Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego
http://www.wmarr.olsztyn.pl -
Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny
http://www.parktechnologiczny.olsztyn.eu/ -
Elbląski Park Technologiczny
http://ept.elblag.eu/ -
Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego
https://www.olsztyn.uppo.gov.pl/
Instytucje okołobiznesowe
-
Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”
http://www.screp.pl/ -
Inkubator przedsiębiorczości Elbląski Park Technologiczny
http://ept.elblag.eu/index.php/inkubator -
Olsztyński Inkubator Przedsiębiorczości
http://oip.olsztyn.pl/ -
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Olsztyn
https://inkubatory.pl/lokalizacje/olsztyn -
Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie
www.wmarr.olsztyn.pl
Instytucje pożyczkowe
-
Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”
http://www.screp.pl/
http://www.screp.pl/pozyczki-msp/
http://www.screp.pl/pozyczki-na-start/
http://www.screp.pl/pozyczki-unijne/
-
Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie
http://www.wmarr.olsztyn.pl/rfp/
Ośrodki doradztwa, w tym rolniczego
-
Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Elblągu
http://w-modr.pl/index.php?id=74
Formy spędzania wolnego czasu:
- Szlaki rowerowe: Trasy rowerowe Gminy Młynary BikeMap.net
- Zagroda edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”
- Kompleks sportowy „ORLIK” przy stadionie piłkarskim.
- Na terenie miasta funkcjonuje jedna siłownia zewnętrzna składająca się z 10 urządzeń zlokalizowana w parku „Majowy Gaj”
- Jedną z atrakcji ekologiczno-przyrodniczych jest ścieżka dydaktyczno-ekologiczna, prowadząca z Młynar przez rzekę Gardynę, lasem do wsi Kraskowo, o łącznej długości 4,6 km. Wzdłuż ścieżki ustawione są tablice informacyjne o lesie i walorach przyrodniczych tego regionu leśnego. Ustawione ławki, wyznaczone i zabezpieczone miejsca na ogniska umożliwiają odpoczynek turystom.
- Gospodarstwa agroturystyczne w tym stadniny koni w Sokolniku i Zastawnym.
- Corocznie w Gminie Młynary odbywa się: „Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych INTEGRACJE”, Plener Plastyczny „Bliżej Natury” oraz „Młynary Blues Festiwal”.