Czy wiesz że....... drewno ma ponad 30 tysięcy różnych zastosowań jako naturalny surowiec??
A czy wiesz do jakich produktów najlepiej nadaje się drewno pochodzące z poszczególnych gatunków drzew? O tym i o wielu innych faktach informuję Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Sosna zwyczajna – konstrukcje domów, stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, meble, do produkcji papieru, sklejki i wełny drzewnej. Służy za opał.
Świerk pospolity - instrumenty smyczkowe, wyposażenia wnętrz.
Dąb - meblarstwo, beczki do wina, stolarka wewnętrzna.
Dąb czarny - (zwany polskim hebanem), meblarstwo, ekstrawaganckie i długotrwałe meble.
Brzoza brodawkowata - kajaki kanadyjki, meble, sklejka, przedmioty gospodarcze i sportowe, papier.
Lipa - rzeźby, meble, instrumenty muzyczne, przybory szkolne (ekierki, linijki), zapałki, kiedyś wytwarzano z łyka lipowego buty, lecz nie były trwałe, stąd określenie "lipne" na coś nietrwałego.
Grab pospolity - pałeczki do perkusji, trzonki młoteczków fortepianowych, toczenia, wyrobu instrumentów muzycznych, opraw narzędzi stolarskich, sprzętu rolniczego i płóz sań.
Buk zwyczajny - beczki, skrzynki, narzędzia, części maszyn i przyrządów sportowych, oraz wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak krzesła.
Modrzew europejski - budownictwo, zarówno wodne i ziemne. Robi się także z niego sklejki, boazerie, podłogi, płyty wiórowe, do produkcji płyt i oklein, w stolarstwie, meblarstwie, a nawet bednarstwie, gdyż jest kwasoodporne.
Jodła pospolita - papier, elementy konstrukcyjne, wiosła, zapałki, beczki.
Źródło: www.poznan.lasy.gov.pl/edukacja/-/asset_publisher/i4ZQ/content/drewno-surowiec-idealny
Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Piotra Apostoła w Młynarach jest realizatorem projektu, którego partnerem jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a Honorowym Patronem Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.
Celem projektu realizowanego przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Piotra Apostoła w Młynarach jest:
- zwiększenie świadomości społecznej ma temat wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej,
- zwiększenie świadomości społecznej na temat gospodarczej funkcji lasów,
-zwiększenie świadomości społecznej na temat misji Lasów Państwowych oraz roli jaką pełni PGL LP w zakresie wspierania inicjatyw społecznych, ukierunkowanych na odpowiedzialne użytkowanie zasobów przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem surowca drzewnego,
- promowanie wśród społeczeństwa dobrych nawyków i postaw w zakresie wykorzystania drewna, jako w pełni ekologicznego i odnawialnego surowca.