INTEGRACJE 2014

  • 2014-06-26, 09:07
  • okm1
Zapraszamy 27 i 28 czerwca na 24. edycję Przeglądu Kultury Mniejszości Narodowych. W tym roku na scenie zaprezentują się: Dziecięcy Zespół Wokalny SUZIRJACZKO, ZPiT Malbork, Warmia Folk, ZPiT Warmia, Tabor Cygański, Mythos oraz 3 zespoły z Ukrainy: Luiku, Joryj Kloc oraz HAYDAMAKY. Rozpoczęcie INTEGRACJI 2014 o godz. 18:00.  

 

Zapraszamy 27 i 28 czerwca na 24. edycję Przeglądu Kultury Mniejszości Narodowych. W tym roku na scenie zaprezentują się: Dziecięcy Zespół Wokalny SUZIRJACZKO, ZPiT Malbork, Warmia Folk, ZPiT Warmia, Tabor Cygański, Muthos oraz 3 zespoły z Ukrainy: Luiku, Joryj Kloc oraz HAYDAMAKY. Rozpoczęcie INTEGRACJI 2014 o godz. 18:00.

Przegląd tradycyjnie rozpoczynamy Inauguracją (godz. 18:00). Po wystąpieniu Burmistrza, na scenie (na stadionie miejskim) zaprezentują się: Dziecięcy Zespół Wokalny Suzirjaczko z Olsztyna, Zespół Pieśni i Tańca Malbork, Warmia Folk z Ornety, Joryj Kloc oraz Luiku z Ukrainy. Drugiego dni, tj. w sobotę, Przegląd rozpocznie Zespół Pieśni i Tańca Warmia z Olsztyna (godz. 18:00). Następnie wystąpią: Mythos, Tabor Cygański oraz popularny zespół z Ukrainy - HAYDAMAKY.

Organizatorami Przeglądu są: Ośrodek Kultury w Młynarach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młynar.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Sponsorzy: Energa /Sponsor Przeglądu/, PKS Elbląg, PKO BP, Zakłąd Produkcji Tektury i Opakowań A. Cebula, Drukarnia Elgraf, M.D.S. Byk, Nadleśnictwo Młynary, Pośrednictwo Finansowe i Ubezpieczeniowe Perfect S. Jasina; Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Dziecięcy wokalny zespół Suzirjaczko powstał w 2011 roku. Zespół tworzą dzieci mniejszości ukraińskiej, które uczą się w Międzyszkolnym Zespole Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Greckokatolickiej  przy szkole podstawowej nr 22 i gimnazjum nr 7 w Olsztynie .
Nazwa zespołu pochodzi od słowa Suzirja, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Gwiazdozbiór, a Gwiazdozbiorek  to Suzirjaczko.  W zespole jest 25 dzieci. Zespół aktywnie koncertuje i bierze udział w konkursach i festiwalach. Na przełomie roku 2013-2014  wydał pierwszą swoja płytę z ukraińskimi kolędami pt.: „Ce Isus narodiwsia”.
Piosenki, które dziś zaśpiewa Suzirjaczko są jak najbardziej aktualne w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Są to piosenki o miłości do Ukrainy, o ludziach – patriotach ziemi ukraińskiej, o języku ukraińskim. I jak twierdzą sami członkowie zespołu – śpiewamy o Ukrainie  bo kochamy Ukrainę, bo z Ukrainy pochodzi nasz kozacki ród.
Zespól prowadzi Andrzej Ciupa.

Zespół Pieśni i tańca "Malbork" powstał w styczniu 2001 r. w Klubie Garnizonowym w Malborku i nieprzerwanie działa do dziś pod skrzydłami 22 bazy Lotnictwa Taktycznego. W swoim repertuarze zespół posiada tańce narodowe , regionalne oraz pieśni ludowe. Urok młodości, wdzięk , pełne dynamiki tańce, piękne często zmieniające sie kostiumy to zawsze barwne widowisko w wykonaniu naszego zespołu, które podbija serca widzów. Zespól "Malbork" koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą m in: Francja, Bułgaria, Turcja , Grecja. Najwyższe laury zdobyliśmy  podczas: Międzynarodowy Festiwal Euroregionu Bałtyk w Elblagu - I miejsce Ogólnopolskim Festiwalu Tańca  "Wirujący Krąg " w Ostrowii Mazowieckiej - I miejsce Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu Tytuł Laureata w 2010,2011,2012,2013. Sukcesy w Ogólnopolskich Konkursach Tańców Polskich Mistrzostwo Polski w 2013r.  para- Szymon Ochociński i Zuzanna Ciok; Wice Mistrzostwo Polski w 2013r. para Dawid Okruciński i Weronika Czubak

WARMIA FOLK to niebanalny, wielopokoleniowy projekt muzyczny, z którym rośniemy i spełniamy marzenia! Skąd pomysł na „Warmię Folk”?

U źródła wypatrywać należy nieokiełznanej potrzeby tworzenia, codziennej współpracy kreatywnych umysłów, artystów, ludzi kultury a nade wszystko okazji, jaką była przestrzeń do zrobienia czegoś wyjątkowego, nietuzinkowego, związanego z ukochaną Warmią.
Płyta WARMIA FOLK, to smakowita kompilacja różnorodnych dźwięków, gdzie wszystkie kawałki smakują wybornie. To efekt współpracy pokoleń i połączenie talentów muzycznych. To próba spojrzenia na tradycyjne utwory ludowe okiem nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się kultury.

JORYJ KLOC - Zespół ze Lwowa, który swój styl muzyczny określa żartobliwie „Daj Boże Eto Hip Czort Hop”. Ich muzyka opiera się na instrumentach akustycznych: bęben huculski (buchało), lira korbowa, altówka i gitara. Joryj Kłoc gra muzykę, którą najprościej można określić jako współczesną interpretację starodawnych pieśni lirników i kobzarzy ukraińskich. W ich nutach, granych w duchu prawdziwego rock’n’rolla pobrzmiewają kilkusetletnie tradycje muzyczne doby kozactwa siczowego. Ich akustyczne koncerty porywają publiczność do tańca, a riffy wygrywane na lirze korbowej są lepsze od niejednej rockowej solówki… Skąd taka nazwa zespołu? Joryj to słowo z tajnego języka ślepych lirników i kobzarzy (argo), którzy od wieków mieli swoje bractwa. Oznacza ono szalonego lub statecznego czy zaciekłego (!). Kłoc oznacza natomiast kawałek, kęs lub człowieka, starca czy mędrca. Interpretacja nazwy wywołuje więc ciekawe zestawienia, tak ciekawe, jak muzyka zespołu. Bo to, co grają jest poniekąd szalonym kęsem w wykonaniu statecznych mędrców…

Ukraiński projekt Luiku to nic innego, jak gorący taniec w stylu world music przy akompaniamencie „żywych” instrumentów, to zakarpacki etno-dance. Luiku proponuje słuchaczom niesamowitą potrawę: mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Wielobarwna muzyka rozprasza codzienne troski, pozwala zapomnieć się w tańcu. Głównym pomysłodawcą Luiku jest słynny ukraiński muzyk i producent muzyczny, Dmytro Tsyperdyuk (Dazzle Dreams). Projekt rozpoczął się od ścieżki dźwiękowej do filmu dokumentalnego, aby w niespełna rok przerodzić się w bogaty, złożony program sceniczny. Ogromne bogactwo motywów etnicznych w muzyce Luiku jest rezultatem wielkiego zamiłowania Dmytra do world music oraz jego podróży etnicznych po regionie Zakarpacia, podczas których zebrał unikatowy materiał muzyczny oraz całą masę oryginalnych instrumentów ludowych, na których później nauczył się grać. Luiku to projekt półakustyczny. Z playbacku brzmią wyłącznie te instrumenty, których dźwięku nie sposób odtworzyć. Na dzień dzisiejszy, oprócz Dmytra (wokal, gitara, dar buka, turecki saz), Luiku tworzy jeszcze dwóch muzyków: DJ i perkusista w jednej osobie oraz akordeonista, jednak w przyszłości planowane jest rozszerzenie składu do 7-8 artystów, co pozwoliłoby maksymalnie wykorzystać zgromadzone instrumenty ludowe.

Zespół Pieśni i Tańca WARMIA Za oficjalną datę powstania Zespołu przyjmuje się rok 1954, chociaż do pierwszych prezentacji dokonań artystycznych doszło już w latach 1952-1953.Początkowo był to szkolny zespół pieśni i tańca utworzony z uczniów Technikum Kolejowego. Główny udział w powstaniu Zespołu miała Cecylia Rożnowska, która aż do roku 1984 (z trzyletnią przerwą na pobyt u rodziny w Stanach Zjednoczonych w latach 1981-1983) towarzyszyła największym sukcesom „Warmii” oraz stanowiła o jego repertuarze. Od roku 1985 funkcję kierownika artystycznego przejął uczeń Cecylii Rożnowskiej i członek „Warmii” (od 1972 r.) – Mariusz Krupiński. Pierwszą siedzibą zespołu było Technikum Kolejowe, a od 1970 – Dom Kultury Kolejarza. W roku 1987 „Warmia” pozyskuje stałą siedzibę dla swoich prób w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie. Już w roku 1981 zespół uzyskuje nominację od władz Przedsiębiorstwa PKP na Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kolejarzy Polskich. W początkowym okresie transformacji społeczno-gospodarczej pojawiły się jednak symptomy zagrożeń związanych z dalszym bytem zespołu. W celu unormowania statusu oraz stworzenie szans dla dalszej działalności, w kwietniu 1991 r. powstaje Spółka Usług Artystycznych „Warmia”, jednak w wyniku zmian organizacyjnych w Przedsiębiorstwie PKP, całość działalności socjalno-bytowej (wraz z zasobami majątkowymi) przejmuje Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP. Powstaje Fundacja „Semafor”, a od 1993 r. jej oddział regionalny w Olsztynie, któremu szefuje Artur Chwała. W roku 2000 olsztyński Oddział Fundacji „Semafor” ostatecznie zostaje rozwiązany. W jego miejsce powstaje nowa struktura – Stowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie. Jednocześnie zespół odchodzi od nazwy – Reprezentacyjny Zespół Kolejarzy Polskich. W roku 2005 „Warmia” opuszcza pomieszczenia przy ul. E. Plater (w budynku byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych). Obecnie siedziba zespołu mieści się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, natomiast próby zespołów odbywają się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych.

Grecka grupa wokalno - instrumentalna Mythos prezentuje oryginalny barwny koncert na żywo. Mythos to Grecy, piękne greckie stroje, greckie instrumenty. bouzuki, greckie melodie, śpiew, oraz świetna zabawa z publicznością połączona z nauką tańca. Greckie zespoły od lat cieszą się dużą popularnością. W trakcie koncertu zespołu Mythos usłyszycie Państwo największe greckie przeboje, zatańczycie wraz z nami taniec Greka Zorby czyli "Sirtaki" i "Hasaposerwiko". Stworzyliśmy barwny program przedstawiający muzykę grecką od dawnej pieśni do współczesnych przebojów i utworów własnych. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy i wokaliści występujący już wiele lat na scenach Grecji, Polski, Niemiec, Szwecji, Francji, Holandii itd. biorąc również udział w koncertach znanych greckich gwiazd jak na przykład Demis Roussos, Vicky Leandros, Costa Cordalis, Antique, Bouzuki Band.Grecki Zespół Mythos często koncertuje, nagrywa płyty, występuje w radio i telewizji. Koncertuje z powodzeniem w salach kameralnych (koncert akustyczny unplugged), klubach muzycznych, jak również na dużych imprezach masowych typu Dni Miasta, Dni Gminy, Dni Powiatu, Biesiada Grecka, Festyn, Piknik Europejski, Dożynki, Festiwale Folklorystyczne, Juwenalia, Koncerty Sylwestrowe, itp. Proponujemy również zainteresowanym ośrodkom kultury kameralny program pod tytułem "Spotkania z poezją i muzyką grecką" w wykonaniu grupy Mythos.

Tabor Cygański - członkowie zespołu Don Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy.

HAYDAMAKY Najbardziej rozpoznawalny w Polsce zespół znad Dniepra. Haydamaky to najlepszy towar eksportowy, jaki mogła dać światu Ukraina. Ich muzyka nie doczekała się klasyfikacji, dlatego muzycy sami pomogli swoim fanom, tworząc nowy nurt nazwany przez nich KOZAK ROCK. Eksplozja potężnego rocka, reggae i ludowych melodii z różnych zakątków Ukrainy - czyli mieszanka, która nie pozwala słuchaczom ustać w miejscu. Ich koncerty to kilkudziesięciominutowy wybuch czystej energii, którą wchłaniają słuchacze i nie mogą się nią nasycić. Na scenie statyczne są tylko statywy do mikrofonów…Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Przedostatni album to wspólne dzieło dwóch gigantów – ukraińskich Haydamaków i polskiego Voo Voo, które otrzymało statut złotej płyty i nominację do Fryderyków 2010. Ostatni, najnowszy album „No More Peace!” to solowy krążek, na którym gościnnie wystąpili między innymi Kamil Bednarek, hiszpański żywioł Word Music/punk Che Sudaka, kanadyjski wirtuoz skrzypiec Papa Duke (współpracujący m.in. z Gogol Bordello), Apollo 440, Yat-Kha (założyciel Huun-Huur-Tu, najbardziej znanego na świecie zespołu śpiewaków alikwotowych z Tuwy) oraz  Dr Nelle (do niedawna wokalista No Smoking Orchestra Emira Kusturicy).

 

okm1

Liczba wyświetleń: 442

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe