"Mediakacje" są częścią projektu „eKulturalni.pl, czyli kultura w nowych mediach” realizowanego przez elbląski "Światowid" ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty mają na celu przybliżenie młodym ludziom praw, jakimi rządzą się media - codziennie, przez 5 dni, młodzież będzie wprowadzana w świat zarówno mediów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Uczniowie przejdą przez wszystkie etapy uczestnictwa w mediach: od odbierania treści, poprzez ich weryfikację, do tworzenia i promocji.
W planach między innymi: odwiedzanie redakcji elbląskich mediów, zajęcia z dziennikarzami, spotkanie ze specjalistą ds. bezpieczeństwa w sieci, udział w wydarzeniu kulturalnym. Gimnazjaliści spotkają się też ze swoją rówieśniczką – nastoletnią autorką bloga, która jest aktywna w sieci, tworzy wartościowe treści i ma stałych odbiorców. Dowiedzą się jak można, a jak nie należy zachowywać się w mediach społecznościowych - co jest dozwolone, a co wręcz niebezpieczne, kiedy „fajne” staje się „niefajne”, i jakie w ogóle są treści zamieszczane w prasie i Internecie - nauczą się więc, jak odróżnić informację od reklamy, poznają sposoby na używanie mediów do promowania swojej twórczości lub pasji. Nie zabraknie też dobrej zabawy, eksperymentów z fotografią i happenigów.
- Warsztaty skierowane są do młodzieży, która aktywnie korzysta z portali społecznościowych i chce pogłębić swoją wiedzę z mediów elektronicznych – mówi Zuzanna Gajewska, redaktor portalu eKulturalni.pl, autorka projektu. – A może w Młynarach są osoby, które codziennie korzystają z sieci i marzą o pracy w mediach? To właśnie dla nich są te zajęcia.
Bezpłatne warsztaty odbędą się w dniach 18 - 22 sierpnia w Elblągu. Organizator zapewnia dojazd z Młynar do Elbląga i z powrotem oraz wyżywienie dla gimnazjalistów. W „Mediakacjach” mogą wziąć udział uczniowie obecnych klas I i II gimnazjum oraz 6 klasy szkoły podstawowej (którzy od września staną się gimnazjalistami).
Zapisy do końca maja, w szkole, u pani Anny Kołodziej – Rabiczko, e-mail [email protected].
Liczba miejsc: 15.
Szczegóły na www.ekulturalni.pl. Rodzice chcący wiedzieć więcej o warsztatach mogą też kontaktować się z Zuzanną Gajewską z CSE Światowid: tel. 55 6112084, e-mail [email protected].
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego